2018 yılı istihdam teşvikleri

  • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2018
  • Bu haber 385 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
2018 yılı istihdam teşvikleri

İK Plus kurucusu Bilal Özdemir, 2018 yılı istihdam teşvikleri konusunda Tuna Gazete okurlarına özel merak edilenleri aktardı. Özdemir, işyerlerinin teşviklerden yararlanmasını tavsiye etti. 

Orhangazi’de uzun yıllar iş ve sivil toplum projelerinden görev aldıktan sonra 2016’da İK Plus Danışmanlık Hizmetleri’ni kuran Bilal Özdemir, Bursa bölgesinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde danışmanlık ve gelişim projelerine görev alıyor.

Teşvikler konusunda da uzman ekibiyle çalışmalar yürüten Özdemir, 2018 yılı istihdam teşvikleriyle ilgili Tuna Gazete’ye bilgiler verdi. Özdemir, işverenlerin merakla beklediği teşvik programını açıklarken, 2017 yılı Aralık ayından sonra geçmiş yılda uygulanan bir çok teşvik süresi bitmiş ve uygulamadan kaldırıldığını hatırlattı.

2018 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs aylarında yeni yayınlanan teşviklerden işverenlerin sistem üzerinden uygulama açılamadığından faydalanamadığına dikkat çeken Özdemir, şöyle devam etti: işverenler (2018 Ocak-Mayıs) Geçmiş dönemlere ait teşviklerden Torba yasa kanunu gereği müracaat etmeleri halinde faydalanabileceklerdir.

DESTEKLERDEN FAYDALANMA ŞARTLARI

– Sigortalının 1.1.2018 ile 31.12.2020 tarihleri arasında işe alınmış olması

– Sigortalıların işe giriş tarihi itibarıyla İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekmektedir.

– Sigortalının işe alındığı tarihten önceki üç aylık sürede 10 günden fazla 4/a, 4/c ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 4/b kapsamında bildirilmemiş olması gerekir. Diğer yandan aday çırak, çıraklar, işletmelerde mesleki öğretim görenler, okulları tarafından sigortası yapılan stajyerler, İŞKUR programları nedeniyle 46 belge türüyle bildirilenler, sıfır gün sıfır kazançlı bildirilenler SGK’ya bildirilmiş gibi değerlendirilmeyecektir.

– İşyerinin özel sektör işverenine ait olması gerekir. Prim desteğinden ihale konusu iş üstlenen işyerleri hariç olmak üzere özel sektör işverenlerine ait işyerlerinde çalışan sigortalılar ile ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalışan sigortalılardan dolayı yararlanılabilecektir.

– Sigortalı, işe alındığı yıldan bir önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılmalıdır.

– Aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri yasal süresi içinde SGK’ya verilmelidir.

– Tahakkuk eden primlerin yasal süresi içinde ödenmesi şarttır. 17103 veya 27103 kanun numarası seçilmek suretiyle yasal süresi içinde verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerinden dolayı tahakkuk eden ve destek sonrası işveren tarafından ödenmesi gereken sigorta primi ile işsizlik sigortası priminin tamamının yasal süresi içinde ödenmelidir.

– İşyerinin SGK borcu bulunmamalıdır. İşveren desteğinden yararlanılabilmesi için, sigortalının işe alındığı işyerinden dolayı SGK’ya yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekmektedir.

SİGORTALILAR DESTEK SÜRESİ

İşe giriş tarihi itibariyle 18 yaşından kadın 18 ay

İşe giriş tarihi itibariyle 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkekler 18 ay

İŞKUR’a kayıtlı engelliler 18 ay

Diğer sigortalılar 12 ay

İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ

– Destek, imalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanmaktadır.

– Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanmaktadır.

İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerince destek kapsamına giren sigortalılar için 17103 kanun numarası, diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerince destek kapsamına giren sigortalılar için 27103 kanun numarası seçilecektir.

Sahte veya kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması gerekir. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıları fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri hakkında kademeli teşvik yasağına göre işlem yapılacaktır.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.