2018 büyüme tahmini yüzde 5

  • Haberin Tarihi: 5 Ocak 2018
  • Bu haber 394 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
2018 büyüme tahmini yüzde 5

Son iki yılda akla gelen her olumsuzluğu yaşadık ama ekonomimiz etkilenmedi

1 2 3 8

1 2 3 8

Orhangazi Ticaret ve Sanayi odası her yıl gerçekleştirdiği Ekonomi panelini bu yıl 9.kez gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi yazarı Dr.Rüştü Bozkurt’un yaptığı ekonomi panelinde NTV Ekonomi yorumcusu Doğuş Holding Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım konuştu. Yıldırım, 2018 yılında ekonomik göstergelerin Türkiye için 2017 yılından daha iyi olmasını beklediklerini ifade etti.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirilen, Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Garnizon Komutanı Per.Ütğm.Furkan Karacan ile meslek odaları başkanları ve çok sayıda oda üyesinin katıldığı panelin açılış konuşmasını OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu yaptı. Efendioğlu oda olarak her yıl ekonomi panellerini gerçekleştirdiklerini ve bu yıl bunların 9.sunu yaptıklarını belirterek, ekonomi konusunda bir önceki yılın değerlendirilip, yeni yıl beklentilerini konuştuğumuz bu panellerin üyelerimiz için faydalı olduğuna inanıyorum dedi.

SERVET YILDIRIM GEÇEN YILI DEĞERLENDİRDİ, YENİ YILDAN BEKLENTİLERİ ANLATTI

Daha sonra panelin moderatörlüğünü yapan Dr.Rüştü Bozkurt’un kısa bir değerlendirmesinin ardından sözü Doğuş Holding Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım’a bıraktı. Servet Yıldırım, ekonomide dışarıda olacaklarla ilgili başlamak gerektiğini belirterek, dışarıda olan biten, Türkiye’yi de direk ilgilendiriyor dedi. Yıldırım, Geçen yıla bakıldığında, geçen yıl ki desteklemeler ile gayet iyi bir yıl geçirdik. Küresel ekonominin analizini yaparken, dört kutup başına bakar, ABD; EURO, Çin ve Japonya.  ABD merkez bankası deyim yerindeyse geçen yıl helikopterle para dağıttı. O bilanço 4,5 trilyon dolara ulaştı. ABD bu konuda önlem alma çabasında dedi. Servet Yıldırım, ABD ekonomisinin toparlandığını belirterek, işsizlik 4,1. Krizin öncesinden bile düşük işsizlik söz konusu. İşsizlik sorununu çözmüşler ama bir türlü enflasyon sorununa çare bulamamışlar. Enflasyon yaratılmaya çalışılıyor. Enflasyon Yüzde 1,5, bunu 2’ye taşımaya çalışıyorlar. O zaman ekonominin normalleşeceğini düşünüyorlar diye konuşarak geçen yıl iki kez faiz artıran ABD bu yıl 3 kez Faiz artıracaktır dedi. Euro bölgesini de değerlendiren Servet Yıldırım Euro bölgesi geçen yıl 2,1 büyüdü. Bu da onlar için iyi bir gelişme. 2018 yılında Avrupa’da büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Tüm spekülasyonlara rağmen geçen yıl yüzde 6,7 oranda büyüdü. Bu koşullarda bu rakam fena bir rakam değil. Bu yıl da aynı büyüme oranlarını bekliyoruz dedi.  Çin ABD’ye 1,5 trilyon dolar borç para vererek gücünü de zaten ortaya koydu diyen Servet Yıldırım, Japonya’ya gelirsek, Japonya’da normalleşme bir takvimi yok. Bu desteklerle 2018’de de yüzde 1,5 büyür deniyor. Desteklerin etkisi ile önemli ekonomik gruplarda 2017 iyiydi, 2018 daha iyi olabilir dedi.

TÜRKİYE’DE 2017 BAŞI VE SONU İLE FARKLILIK GÖSTERDİ

Türkiye için 2017 yılının başı ile sonu arasında büyük bir farklılık olduğunu belirten Servet Yıldırım, bu yıl da 3-4 parçalı bir dönem yaşanabilir. Bazı varsayımları ortaya koyarak yorum yapmak gerek, birincisi erken seçim olacak mı, kur sistemi değişecek mi, AB ile devam eden ve sorunlu olan müzakere süreci sonlandırılmayacak, FED faizleri 3 kez artıracak. Rusya ekonomisi bizim için önemlidir, orası da kırılma olmayacak kendisini toplayacak. Bizi zora düşürecek bir jeopolitik bir patlama olmayacak dedi. İran pazarının Türkiye için önemli olduğunu belirten Servet Yıldırım, 2018 yılında Türkiye ile ilgili ekonomik tahminleri ortaya koyarak, geçen yıla sert durgunluk ile başlamıştık. Ama daha sonra gelen desteklemekle Türk ekonomisi toparlandı ve ekonomi iklimi tamamen değişti. Türk ekonomisinin yıllık büyüme oranının 6,6 olmasını bekliyoruz. 2018 yılında kredi garanti fonunda tutulacak. 2017’de bir baz etkisi vardı, 2018’de etkisiz ve olumsuz olacak. Tüm bunların ışığında bakıldığında 2018 yılında Türkiye’nin büyüme ortalamasını 4-5 aralığında bekliyoruz dedi.

İSTİHDAMIN ARTIRILMASI GEREKİYOR

Servet Yıldırım istihdam ile ilgili değerlendirmelere de değinerek, geçen yılda 1,1 milyon kişi istihdama katılmış. Türkiye ekonomisinin sorunu yüksek iş gücüne katılım, sağlandığı için biz her yıl 1,3 civarında istihdam yaratmalıyız. Bunun için daha hızlı büyümeye ihtiyaç var. Bu yılın sonunda yüzde 10’a inmiş bir işsizlik öngörüyoruz bu da iyi bir öngörü dedi. Dış denge ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Servet Yıldırım, ihracat yüzde 10 artarken, ithalat da artıyor. Üretmek için ithal etmek zorundayız. Ara mal ithalatı çok yüksek. Türkiye’de ara mal üreten bir çok işletme üretimden vazgeçti yada sektör değiştirdi. Bu noktada ithal bağımlılığını azaltmak gerek dedi. Turizm’de Reina saldırısı ile bir korku yaşadık. Ama ondan sonraki süreçte Rus ve Arap turistlerle turizmde de dengeyi yakaladık. Ama bu noktada Avrupalı turist sayısında azalma var. Bugünden sonra bakıldığında ise Avrupalı turist sayısının bu yıl da artmasını bekliyoruz. Japon turistler Türkiye için çok iyi. Japon turistleri ülkeye çekmenin de yollarını aramalıyız diye konuşan Servet Yıldırım cari açık konusunda da değerlendirmelerde bulundu. İhracatta 2018 yılında rakamların 165 ile 170 milyar dolar arasında olmasını beklediklerini de belirten Yıldırım, Türkiye’de son 2 yılda akla gelen her türlü olumsuzluğu yaşamamıza rağmen yine de sağlam bir ekonomimiz oluştu. Öldürmeyen kriz bizi güçlendirdi. 2018 yılında bulunması gereken para 227 milyar dolar. Bu rakam büyük gibi gelse de bu para rahatlıkla bulunabilecektir dedi. Türk ekonomisinin en önemli sorununun enflasyon olduğunu belirten Servet Yıldırım bu sorunu ortadan kaldırmanın yolunu bir türlü bulamadık. Enflasyon ile birlikte ikincilik etkiler de başlıyor. Enflasyon oranı 2017 yılı ortalarından beri sürekli artış gösterdi. Bu sorunu mutlaka çözmemiz gerekiyor dedi. Enflasyon algısının değişmesi gerektiğini belirten Servet Yıldırım, burada özellikle kurda istikrarı sağlamak gerekiyor. Enflasyonun yüksekliği Türk lirasının değer kaybından sağlanıyor. Bu yıl sonu itibarı ile yüzde 10 beklentisi var dedi.

BİTCOİN’DEN UZAK DURUN

Son günlerde çok konuşulan kripto paralar hususuna da değinen Servet Yıldırım, Kripto paraların bir mualla olduğunu da belirterek Bitcoin’in ne olduğu belli değil. Adı konamadı. Çünkü vergilendirilecek. Vergi konusu gündeme gelince, denetlenmesi gündeme gelince Bitcoin’den uzaklaşma başladı. Bitcoin kara para, terör gibi konular gündeme geldiğinden sıkı bir denetleme geldi. Bitcoin dipsiz bir kuyu gibi görüyorum. Tavsiyem Bitcoin yatırımına girmeyin. Panel sonunda OTSO yönetimi, ilçe protokolü ile birlikte panelin konuşmacılarına plaket takdim etti.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.